Post Reply 
Educatia tinerilor
Author Message
Dodo Offline
Administrator

Educatia tinerilor
Dupa ce o tanara imigranta irlandeza s-a sinucis, acuzand ca era batjocorita si agresata zilnic la scoala, expertii americani se vad nevoiti sa gaseasca un raspuns cat mai bun pentru intrebarea: "De ce tinerii devin huligani?"

Povestea lui Phoebe Prince, o tanara irlandeza in varsta de 15 ani care, potrivit procurorilor, s-a sinucis deoarece nu mai putea suporta batjocura noilor colegi de scoala, in Massachusetts, a readus in atentia opiniei publice rautatea tinerilor.
Psiho-sociolologii, etologii si cercetatori de prestigiu au incercat sa explice noul val de violenta si cruzime din randul adolescentilor americani.

Ziare

Poftim? Se intreaba de ce? Pai ma ingrozesc cand vad mizeriile de desene animate cu car ii indoapa pe copii de ani de zile. Legile tampite care incearca sa protejeze copii le-au dat prea multe drepturi si prea putine restrictii, etc.
Copii din ziua de astazi( nu toti) sunt obraznici, agresivi, nu tin cont de varsta nimanui, nu stiu ce este o restrictie, se razvratesc. etc.
Atata timp cat pustimea se imbraca cum vrea, isi pune cercei in nas, isi dau cu tone de fond de ten, se imbraca cu haine zdrentuite.. pt ca sunt la moda, isi fac unghii de mort... etc.. asta se va intampla!
Acesti copii nu sunt invatati sa respecte frumosul, sa se cenzureze, media ii indoapa cu agresivitate, etc.. si copii cresc...
De moralitate nici nu mai discutam.. atata timp cat avem mereu mamici la 12-13 ani...
De religie si credinta.. nici atat...
Sunt confuzi si fac ceea ce vad in filme si la tv... copiaza ca niste maimute... si nu are cine sa le explice ca filmul este o poveste.. ca sangele care il vad este sos de tomate.. etc....
Acesti copii vor deveni adulti cat de curand... si.. nu trebuie sa ne mai mire nimic....

tfmsup@gmail.com
(This post was last modified: 04-11-2010 11:08 PM by Dodo.)
04-11-2010 11:08 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
aztek
Unregistered

RE: Educatia tinerilor
Scrisoare deschisa catre statul roman – Mihai Bendeac

Pe blogul lui Mihai Bendeac am gasit acest articol. Sunt mai multe pe tema asta, dar acesta este cel mai nou. Sunt total de acord cu ce scrie si cu toti cei care au comentat.
Cunosc sentimentul “manele online” pentru ca il simt pe pielea mea 2 din 3 seri (nopti). De aici deducem ca si manelistii se odihnesc din cand in cand :).
Ce nu inteleg eu… De ce mama naibii totul se intampla noaptea? De ce se asculta la un nivel care deranjeaza (de calitate nu mai vorbim pentru ca este sub orice critica)?
De ce trebuie neaparat combinatia “manele-alcool”? De ce devin violenti in momentul in care le este atrasa atentia ca deranjeaza? Probabil ca asta este scopul, sa deranjeze.
De ce lasa in urma lor un morman de sticle, coji de seminte, cutii de pizza, s.a.m.d.
De unde naiba au ei bani pentru distractiile astea? Ei nu se duc la serviciu a doua zi?
Sotiile (in cazul in care au, ca tipul asta de “om”este facut sa stea singur), parintii, nu se intreaba pe unde le umbla animalul la orele alea? Politia este chiar atat de surda la apelurile care se fac pe aceasta tema?
Mi-am intrebat si eu vecinii daca nu-i deranjeaza situatia, iar ei mi-au raspuns (fiecare sub alta forma) “ce vecine, vrei sa intre peste mine in casa” !!!
Acu’ sa-mi fie cu iertare, dar unii o mai si merita. Ma rog, cu atitudinea asta nu facem nimic.
Nu incerc sa caut o rezolvare la problema asta, pentru ca nu exista, ba din contra, fenomenul ia amploare, dar sunt curios, ce-i impinge pe acesti indivizi la asemenea comportament.
Clar ca nu au o educatie de acasa, pe la scoala au trecut ocazional iar clasa au trecut-o prin mila si bunavointa profesorilor… profesori care la randul lor, probabil, au fost terorizati de specimenele in cauza.
Din cate am observat, animalele astea sunt bine imbracate si bine hranite, ca au dimensiuni mai mari decat cele de bun simt. Pe la baie trec ei mai rar… dar cu un spray se rezolva totul, pentru o zi sau doua.
Ca veni vorba de bani, de unde au? Destul de simplu. Furt auto, spargeri de case (cu preponderenta ale vecinilor). Nici macar nu au etica in ceeace priveste furtul. Orice gainar stie ca nu trebuie si nu-i frumos sa furi din cartierul tau ;)
Deja le-am acordat prea mult din timpul meu, asa ca o sa inchei, in speranta ca odata si odata se va face dreptate. Vreau sa-i vad pedepsiti, sa munceasca in folosul comunitatii (vre-o 3-4 luni). Jigodiile!
Alt articol pe aceeasi tema
(This post was last modified: 01-16-2014 09:37 AM by aztek.)
07-09-2010 10:39 AM
Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

mda, politia nu face nimic cu nimeni... doar cu hotii de gaini si patrunjel. Se plang ca nu au parghii pentru a potolii pe cei care se drogheaza, romanii tac si inghit deoarece "democratia" le-a pus pumnul in gura, numai fraierii iau atitudine caci am avut destule exemple in presa cu barbati care au vrut sa ajute la recuperarea unui mobil, portofel, etc si au fost injunghiati miseleste, etc.
Lipsa de cultura, educatie si Dumnezeu a dus unde a dus.. si suportam consecintele.

tfmsup@gmail.com
07-09-2010 07:36 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
aztek Offline
Administrator

Despre plecarea de acasă. (video)

La un moment dat, toți trecem prin asta. Este etapa aceea din viață în care trebuie să lăsăm în urmă tot și să ne clădim drumul nostru, fără ajutorul părinților. Un moment care ne lasă întotdeauna cu lacrimi în ochi… Sursa
Clip You Tube .

Oldies but goldies
10-22-2013 02:11 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
aztek Offline
Administrator

Scandalurile din scoli iau amploare. Parintii si profesorii se acuza reciproc, elevii sunt in razboi cu invatatorii si dirigintii, comisii peste comisii, etc.
Cine are de pierdut? Toti!
Vad ca scandalurile sunt numai si numai pe tema banilor necuveniti, dar despre sistemul de invatamant cel sarac, programa scolara de tot rasul, lipsa fizica a scolilor din unele zone chiar nu-i intereseaza pe cei de la varful ministerului?
Copiii deja au prins ura pe scoala din cauza programei, din cauza "istericalelor" profesorilor, din cauza insecuritatii din scoli, si lista poate continua.
Eu nu am avut ocazia sa vad cum este tratat si educat un elev dintr-o alta tara, dar daca cineva a avut ocazia poate ne povesteste cum este.
Copiii din scolile generale au prea multe teme pentru acasa. Ei nu mai au timp pentru odihna, sport, alte activitati. Vacantele lor sunt un cosmar pentru ei si pentru parinti. Teme peste teme, citit peste citit, pretentii peste pretentii. Unde vrem sa ajungem? Ii distrugem psihic.
Daca nu suntem in stare sa elaboram un program scolar mai simplu si mai eficient, hai sa adaptam unul din alta tara. Hai sa ne uitam si-n gradina altora si sa luam ce-i mai bun de la ei.

Oldies but goldies
(This post was last modified: 01-16-2014 09:56 AM by aztek.)
01-16-2014 09:55 AM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

Din pacate am luat din gradina vecinilor numai gandacii de Colorado. Cine are nevoie de gandire ? psihic sanatos ? Suntem visatori din pacate. Astazi banul si puterea conteaza asa ca numai "conducatorii" sunt importanti, restul sunt colb.
Traim niste vremuri ciudate si probabil ca asteptam ceva, care sa ne trezeasca.

tfmsup@gmail.com
01-16-2014 09:48 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: