Post Reply 
Romania - Trecut si prezent
Author Message
Dodo Offline
Administrator

RE: Romania - Trecut si prezent

tfmsup@gmail.com
02-12-2012 11:22 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

tfmsup@gmail.com
04-19-2012 07:43 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

Nu am avut puterea sa vad tot filmul. Comunismul nu a reusit sa distruga ce a distrus libertatea si democratia. Poate ca nu ar trebui, dar nu ma pot abtine... le doresc tuturor nemernicilor care distrug Romania sa se hraneasca cu pietre, sa isi bage vilele si vacantele de lux .. undeva... si conturile in banca sa le foloseasca.. pe lumea cealalta.
O sa vina si vremea regretelor... caci Dumnezeu nu doarme... dar pentru ei va fi prea tarziu.
Distrug ceva ce nu ei au creat, fura fara pic de limita si constiinta, isi bat joc cu "sporturile" lor snoabe de o mostenire a tuturor!
Mi-e mila de generatiile viitoare care vor vedea numai in poze.. Creatia!

tfmsup@gmail.com
04-19-2012 08:15 PM
aztek Offline
Administrator

... Wellcome in the club Dodo... Ai fost mai rezistenta ca mine cu 1 an ;). Heheheheeeee

Oldies but goldies
04-20-2012 09:07 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

RL: Cum poate deveni zona o atracţie turistică fără a-şi pierde din autenticitate?

CO: Uitaţi-vă la "Yellowstone Park" şi cât de mutl profit generează de pe urma turiştilor. De ce nu creaţi un Parc Natural al Carpaţilor pentru ca această comoară ancestrală să poată fi vizitată de oamenii din întreaga lume? Puteţi avea tot ceea ce vă trebuie: locuri amenajate în natură de unde poţi vedea urşi şi lupi, case tradiţionale care pot oferi locuri de cazare, unele dintre cele mai bune zone pentru organizarea de trasee montane, căţărări din întreaga lume, turism de aventură, călărie, turism istoric, vizite la vechile ruine dacice, ape termale, pescuit, curse de biciclete prin munţi sau cu bărcile prin ape repezi, mâncare proaspătătă şi sănătoasă produsă în gospodăriile oamenilor, vin. E datoria României, ca naţie, să înţeleagă ce diamant fără cusur are în mâinile sale înainte de a-l scoate la licitaţie ca pe un mizilic.

RL: Prinţul Charles v-a recunoscut faptul că se trage din Vlad Ţepeş...

CO: Prinţul Charles este un susţinător devotat al Transilvaniei şi are o dragoste adâncă şi o conexiune aparte cu acest peisaj. Faptul că a folosit în discursul său relaţia cu Vlad Ţepeş a fost un gest de bunătate faţă de noi, ştiind că asta ar aduce mai multă publicitate zonei şi mesajul va ajunge către un public mai răspândit. Asta nu înseamnă că nu este rudă îndepartată cu Vlad Tepeş.
RL

tfmsup@gmail.com
04-20-2012 11:13 PM
Dodo Offline
Administrator

tfmsup@gmail.com
(This post was last modified: 05-03-2012 11:59 PM by Dodo.)
05-03-2012 11:59 PM
Dodo Offline
Administrator

Produse si servicii

Astfel, Econtext a selectat 15 produse si servicii si va arata cat costau ele in anii ’80 (sfarsitul anilor ’80) si cat costa acum, in mai 2012. Iar pentru o relevanta reala, am transformat toate preturie in dolari. Pentru perioada pre-decembrista am folosit un curs de 16 lei pentru un dolar, cat era la acea data, iar pentru prezent, am utilizat cursul de schimb de 3,5864 lei/dolar, din data de 30 mai 2012.

Produsele si serviciile selectate sunt urmatoarele: paine, zahar, ulei, carne de porc, lapte, unt, rosii, ziar, tigari Carpati (Kent pentru prezent), o pereche de pantofi, o calatorie cu metroul,un autoturism Dacia (Logan acum), benzina, un bilet de cinema, intretinerea la bloc. Acolo unde este cazul, am avut in vedere preturile medii.

Comparatii

In general, alimentele s-au scumpit de doua ori de la finele anilor ’80 si pana acum. De exemplu, o paine costa 4 lei (0,27 dolari) in comunism, iar acum costa 1,5 lei (0,4 dolari). Tot preturi duble avem si la zahar sau ulei. In schimb, laptele s-a scumpit de patru ori! De la 4,5 lei (0,28 dolari), pana la 4 lei (1,1 dolari). Alte scumpiri uriase: benzina, ziarele, intretinerea la bloc, etc. Dar iata aici cat costau cele mai importante produse in comunism si cat costa acum.
ziua

tfmsup@gmail.com
05-31-2012 10:49 PM
Old DG Offline
Moderator

Romania Mare asa cum era odata!
[Image: romani-1399014484.jpg]

...si maine este o zi...
05-02-2014 09:16 AM
Dodo Offline
Administrator

uite si harti mari    

Attached File(s) Thumbnail(s)

tfmsup@gmail.com
05-03-2014 07:04 AM
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Profetii despre Romania Dodo 45 44,400 01-11-2013 11:10 PM
Last Post: Dodo
Exclamation Romania,TREZESTE-TE !! Cocolina 5 4,204 05-21-2012 10:37 AM
  Romania de ieri - Romania de azi Dodo 27 17,612 04-26-2012 08:12 AM
  La multi ani Romania Dodo 2 3,383 12-02-2011 05:58 PM
Last Post: Cocolina
  Din trecut spre viitor - adunate din popor Dodo 4 4,895 09-05-2009 12:33 PM