Post Reply 
Apocalipsa - Viitorul incepe azi!
Author Message
Dodo Offline
Administrator

Apocalipsa - Viitorul incepe azi!
Undeva in sinea mea speram ca Biblia sa greseasca, sa nu vina acele vremuri descrise in cartea sfanta.

Haideti sa facem un scenariu realist si sa privim cu bataie lunga.

1-In ziua de astazi exista carduri de tot felul. Card de salariu, credit, etc care controleaza miscarea banilor. Pentru siguranta noastra - ca sa nu ne dea x in cap perntru 2 lei, ca sa nu facem fraude fiscale, ca sa cumparam mai usor, ca sa...etc..cert este ca undeva, cineva sta si pazeste miscarile banilor iar in viitor nu mai cumperi un cornet de seminte fara sa stie banca si cei care trebuie.
2-Tot astazi exista carduri RATB(biletele vor disparea cat de curand). Ce va rezulta de aici? Se va verifica orice miscare a individului cu codul numeric personal 1.354.234.987.312.001.......
3-Dai tel la 112, iti spui numele si ti se spune adresa completa, etc. Iti schimbi actul de identitate si nu ti se da hartie la mana deoarece baza de date este a tuturor organelor in drept....
4- In curand, foarte curand vor aparea fise medicale magnetice... unde se va scrie si cand ai stranutat si nu m-ar mira sa ajungem in faza in care nu poti cumpara un ceai de musetel fara sa ti se valideze cardul la farmacie.
5- Exista tot felul de carduri de benzina....GPS....etc..asa ca monitorizarea este si acolo.

Cu siguranta sunt multe puncte dar...scenariul continua. Camere video pe strazi ..pentru siguranta noastra.... camere video la munca....pentru ....camere video in lift....etc...totul pentru comfortul si siguranta noastra....

Pasaportul biometric...carte de identitate cu nush ce cip...etc...ca sa poti fi urmarit ....

La un moment dat...nu peste foarte multi ani... cineva se va gandi ca aceste carduri sunt prea scumpe..ca este prea complicat sa ai n servicii...si se va face o baza de date comuna tuturor....iar pentru siguranta noastra ni se va infige un cip in creier .....
Se va folosi un ceva de scanat..ca la supermarket...si se va citi tot..cine esti, ce masina ai, cati copii, ce ai mancat, ce traseu ai, ce nr de telefon, cine iti sunt rudele, cat timp ai stat cu cip-ul qwx in hotelul z din Predeal, etc.....

Unde este libertatea ? Unde este democratia? Unde este prezumtia de nevinovatie ca nu suntem o lume plina de hoti, criminali, drogati, psihopati, etc....???????
Multi dintre noi pot gandi..ei si? Nu-mi pasa. Nu mai prind eu acele vremuri...etc.
Copil fiind le reprosam alor mei ca l-au votat pe Ceausescu si din cauza lui ete frig in casa, nu e apa calda, se opreste lumina, etc.

Copii vostri va vor blama candva in viitor pentru nepasare, comoditate, indiferenta, etc.
Ei vor ajunge ca niste puscariasi..intr-o lume lasata de Creator..libera!!!!
Ei vor mosteni o puscarie imensa...si in loc de nume..vor avea un numar....
Ati trait pe vremea lui Ceausescu..va puteti imagina cum ar fi fost ca atunci sa existe o baza de date completa pentru siguranta voastra? Nici macar o gluma nu puteati face, nu se putea discuta de concubinaj, intalniri pe furis, etc..erau interzise...etc....
Ar fi venit securistul x la usa sa le spuna parintilor ca nr x a stat cu nr y ...3 ore in parc...etc.

tfmsup@gmail.com
(This post was last modified: 07-20-2010 08:19 AM by Dodo.)
11-08-2009 11:02 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

RE: Apocalipsa - Viitorul incepe azi!
inca ceva....in acele vremuri va fi greu sa refuzi vaccinul x sau y, nu vei putea manca ce vrei..ci ce ti se impune..exact cum au obligat sa puna iod in paine....
degeaba suntem multi..daca privim cu nepasare....si ne va arde acolo unde ne doare..incei dragi..ce abia acum deschid aripile sa zboare in viata.

tfmsup@gmail.com
11-08-2009 11:20 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

foarte multi dintre noi privesc Biblia ca pe o carte veche si prafuita plina de aiureli dar putem sta o clipa si sa ne gandim...e adevarat ce scrie acolo? se potriveste ceva? s-a potrivit ceva?
astazi avem treburi importante, nu sa luam aminte la povestile "aiurite" scrise de x sau y..... avem de platit facturi, avem de alergat la cumparaturi, avem intalniri cu amicii, ne ducem la spa, la sala sa facem muschi, etc..si viitorul este lasat in voia sortii....
Nici macar la alegeri nu mergem..decat in functie de interese..sa iasa x ca imi place cum arata, y ca e ruda cu matusa din partea bunicilor, z ca e din bransa, etc..sau votam pe cate kg de malai si faina ne-a dat h candidat....
pe langa acestia mai sunt cativa "fraieri" care voteaza cu buna credinta, care spera, care isi asuma viitorul.... dar acestia sunt putini.
ne asteptam la caderi de asteroizi, umplem salile de cinema sa vedem ce au prevazut maiasii, ne gasndim la incalzirea globala, la topirea ghetarilor, la mega cutremure si vulcani, etc...dar ce ar mai de pret omul?
tu ce ai cel mai de pret? ai putea trai fara diverse...dar ce ce te "doare" cel mai tare? ce nu ai accepta niciodata sa ti se ia?
stai....uita de lume cateva minute..zile..cat ai nevoie si raspunde la intrebare...abia atunci vei stii care este prioritatea ta...si vei incerca sa cauti metode de contracarare.
un singur om nu poate face nimic..si degeaba il invinovatim pe Hitler, Ceausescu, Popescu sau Sadam....ei ca sa poata conduce, ca sa poata face ce au facut..au avut nevoie de 2 lucruri - un grup care sa ii ajute, sa execute ordine, etc (guvern, armata, etc) si....aici e aici...nepasarea oamenilor!
daca nemtii, irakienii, etc ....gandeau un pic in viitor, nu se intampla asa..

tfmsup@gmail.com
11-09-2009 11:21 AM
SURVI Offline
Senior Member

Suntem liberi sa ne invartim in cusca :)
11-13-2009 02:05 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

Nu era vorba de tine ci de copii de astazi. Ei vor avea libertatea sa inghita in sec...si cam atat...noi le hotaram viitorul...

tfmsup@gmail.com
11-13-2009 09:13 PM
SURVI Offline
Senior Member

Si ei vor avea aceeasi libertate :)
11-16-2009 09:54 AM
Dodo Offline
Administrator

:huo: ai fi vrut sa te nasti peste 20 de ani?

tfmsup@gmail.com
11-16-2009 02:46 PM
SURVI Offline
Senior Member

Si daca as fi vrut, ar fi avut vreo importanta?
Hai sa nu ne ocupam timpul cu "ce ar fi daca" si sa ne intoarcem la prezent. Ce putem face? Si cum o facem?
Cand m-am inregistrat aici m-ati intrebati toti de ce vreau sa stau in spatele proxy-urilor. Acum intelegeti?
11-18-2009 11:01 AM
Dodo Offline
Administrator

Si daca stai ascuns rezolvi ceva?
Ce observ eu este ca oamenii privesc cu scarba ce se intampla dar nu fac nimic ca sa schimbe.
Daca au buzunarele pline ...nu mai conteaza ce fac restul.

tfmsup@gmail.com
11-18-2009 03:08 PM
SURVI Offline
Senior Member

Daca stau ascuns, da, rezolv ceva.
11-18-2009 04:50 PM
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)