Post Reply 
Manastirea Prislop - Arsenie Boca - informatii utile, traseu, pelerinaje, harta
Author Message
CALINA Offline
Junior Member
**

RE: Manastirea Prislop - Arsenie Boca - informatii utile, traseu, pelerinaje, harta
Multumesc pentru informatii. Incerc sa ajung spre sfarsitul lunii la Prislop.
La intoarcere voi posta pozele. Sa ma ajute Dumnezeu sa ajung ca tare mult simt nevoia unei regasiri.
(This post was last modified: 12-14-2010 08:37 AM by CALINA.)
12-14-2010 08:29 AM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

RE: Manastirea Prislop - Arsenie Boca - informatii utile, traseu, pelerinaje, harta
:) Vei simti ceva unic si cu siguranta Parintele Arsenie iti va asculta chiar si gandurile. Doamne ajuta :)

tfmsup@gmail.com
12-14-2010 04:12 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
CALINA Offline
Junior Member
**

Deci:
Am ajuns la Prislop.
Legat de problema cazarii si a transportului.
am venit tot cu trenul pana Subcetate, cu taxiul pana in Silvasu de sus, am dormit 2 nopti la casa Stoica. Si apoi cu Normandia de la Hateg pana in Bucuresti.
ce pot sa spun. Oare pe acolo sunt numai oameni cumsecade? Pentru ca asa cum spunea Dodo, am dat numai de oameni de treaba.
Doamna Stoica o draguta, o persoana calda , eram un om venit de pe drum nu m-a vazut niciodata si nici nu stie daca o sa mai trec pe acolo si s-au purtat exceptional. Ca si conditii am sa atasez (daca o sa invat cum sa o fac) o poza cu camera in care am dormit . Numerele de contact le-am luat de pe net si le trec si aici ca sa nu mai cautati:
Telefoane: (+4) 0254 - 771.734
(+4) 0722 - 757.481

iar pentru transport dna Gabi (tot taxi) nr . tel 0727098453

ma intreb daca pe acolo sunt numai oameni cumsecade ca eu doar asa ceva am intalnit.
Sa va duceti la Prislop, este foarte frumos , foarte multa liniste si nu simti dorul de tv, internet sau telefonie mobila (in Silvasu de sus nu prea este semnal). Este un loc binecuvantat. Iar atmosfera de acolo nu se poate descrie. fiecare cu sperantele si durerile lui. Sa dea Dumnezeu sa ni se lumineze fiecare zi care va urma.
12-31-2010 09:24 AM
Dodo Offline
Administrator

:) Bravo :)
Doamne ajuta sa fie asa cum iti doresti si poti avea incredere ca va fi bine :).
Ma bucur ca ai dat si o adresa de casa dar preturile?

tfmsup@gmail.com
12-31-2010 09:28 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
CALINA Offline
Junior Member
**

Am zis sa nu trec preturi pentru ca nu se stie daca peste 2-3 luni vor fi aceleasi, dupa cum fluctueaza preturile la orice.
Erau 2 variante: in casa veche 25 patul/noapte, in casa noua 35 patul/noapte. Eu am stat in casa noua. Inca nu au incalzire centrala, apa calda este numai in casa noua. In casa noua inclazirea cu calorifere electrice , in casa veche sobe cu lemne. Eu am intrebat de conditii si pret in momentul in care am facut rezervarea. Fiind destul de frig dna Stoica a zis ca totusi pana nu rezolva problema incalzii centrale nu va mai caza iarna (a spus: daca sunt probleme cu curentul electric sa tin oaspetii in frig? Nu se poate asa ceva!).
La trasport: Silvasu de sus - Hateg 23, Subcetate - Silvasu de sus 27, deci cam ce ai spus si tu in jur de 30.
Am uitat sa mentionez ca la introarcere de la Silvasu de sus , Gabi a zis ca vine la 8,45, pai la 8,45 a fost (in conditii de iarna).
iar la Normandia in afara ca se fac cca 9 ore cu opririle de rigoare 46 drumul (se pleaca la 10,15 din Hateg si se ajunge la 19 in Bucuresti, se pot face rezervarile telefonic) a fost ok, am revazut si defileul Jiului ... cand eram eu ... tanara si mergeam cu ai mei la munte. Chiar m-am uitat nostalgic catre culmile inzapezite ale Retezatului :wow
Printre altele din cauza frigului mi s-au descarcat acumulatorii de la aparatul foto, asa ca inafara vreo doua poze cu biserica din sat si drumul si copacii plini de zapada nu am. A fost un peisaj mirific. cred ca-i splendid si in vara (m-am repetat in aprecieri de cateva ori, asta e..)
12-31-2010 09:49 AM
Dodo Offline
Administrator

Ma bucur ca ai ajuns cu bine si ai avut ocazia sa intalnesti oameni adevarati. Chiar daca le este greu sunt cu fruntea sus si foarte omenosi si serviabili.
Chiar daca preturile fluctueaza este bine ca cei interesati sa aiba o idee si eventual sa mai adauge cativa lei la preturile actuale.
Eu am spus 30 pentru ca noi in Bucuresti obisnuim sa mai lasam un mic bacsis si mi se pare ciudat sa nu fac astfel oriunde. Bacsisul nu il lasi cu forta ci din placere. Cel putin asa cred eu. Cand intalnesti oameni deosebiti si esti tratat civilizat nu mai conteaza 2-3 lei in plus.
Stiam de Normandia dar nu imi este foarte clar orarul si preturile. Deasemeni nu am testat compania si am evitat sa comentez prea mult despre ceva ce nu stiu.
Cele mai frumoase imagini sunt cele ce iti vor ramane imprimate in suflet asa ca nu trebuie sa te intristezi. Iti doresc sa ai ocazia sa ajungi la Prislop si vara si toamna, este superb. Am auzit ca primavara este frumos si plin de branduse :).
Din pacate am vazut ca "civilizatia" a stricat un pic acel "colt de rai" cu o alee pietruita sau betonata, am vazut in filmarile de pe Youtube postate si pe forum.
Ma repet si eu.... ma bucur ca Parintele te-a ajutat sa ajungi cu bine si cu siguranta "te-a ascultat" si iti va fi alaturi la bine si la rau!

Daca vrei sa atasezi poze o poti face si aici dar si la postul cu minuni, marturii, etc unde sunt si filmulete, cateva imagini, etc.
Ca sa atasezi o poza trebuie sa urmezii pasii urmatori:
1- dai replay si pui minim o litera sau un cuvant( poze, Prislop, etc... ce doresti sa scrii)
2 - iti apare jos( sub casuta unde scrii) NEW ATTACHMENT si un buton cu choose file. Apesi Choose File si cauti poza respectiva in computerul tau
3 - Apesi apoi butonul de Update Attachment
4 - Apesi Update post si gata :)

Daca nu reusesti le poti trimite la tfmsup@gmail.com
Daca sunt foarte mari s-ar putea sa "protesteze" forumul dar rezolvam cumva si le urcam . :)

Attached File(s) Thumbnail(s)

tfmsup@gmail.com
(This post was last modified: 12-31-2010 01:41 PM by Dodo.)
12-31-2010 01:36 PM
CALINA Offline
Junior Member
**

Si acum sa incercam sa atasam pozele asa cum m-a invatat Dodo:
pozele cu biserica din sat (pentru ca asa cum spuneam au cedat acumulatorii din cauza frigului spun eu) si camera unde am stat (vis a vis de confortul cazarii).
Multzam a mers . Eu incercam cu insert image. si ma baga in ceata.
Cu Normadia plecare din Bucuresti din Militari este la 8,30 parca si se ajunge in jur de ora 17 (cursa de Timisoara)

Attached File(s) Thumbnail(s)

01-02-2011 03:16 PM
Dodo Offline
Administrator

Insert e ca sa pui poze fix intre cuvinte, propozitii, etc.
Bravo! Te-ai descurcat perfect !
Pozele sunt foarte frumoase, pacat ca au cedat acumulatorii.
Camera are si dus propriu? Pare o camera de hotel :).
Nu am ajuns inca la Prislop cand e zapada insa banuiesc ca este super si atunci :).

tfmsup@gmail.com
01-02-2011 04:42 PM
CALINA Offline
Junior Member
**

Baie comuna la 3 camere (2 camere pat dublu si una gen apartament). Mansarda este in lucru si vor avea baie separata.
Casa veche nu am vazut-o.
Ca imagine gandeste-te la zona de pomi in drum spre manastire incarcati de zapada, soare, zapada care scanteia (am facut drumul pe jos si m-am bucurat de peisaj, ma opream din loc in loc), iar la manastire imagineaza-ti linistea, soarele si zapada. Iar la mormantul parintelui Arsenie am stat pana am ramas singura si atmosfera era speciala. Imi imaginez cum ar fi cu branduse primavara. :)
01-03-2011 08:42 AM
Dodo Offline
Administrator

Eu incurc cele 2 sate dar stiu ca e ceva de mers din ultimul Silvasu si pana la Manastire. Ai mers pe jos?Peisajul este foarte frumos, am pus multe poze de acolo la galeria foto iar cum treci de poarta Manastirii dai de o alta lume. Dimineata este liniste si se aude doar ciripeala, locul este ingrijit, totul este superb :) insa nu se compara cu ce simti pe parcurs ce mergi spre "poienita" Parintelui. Nu se poate reda in cuvinte, poze sau filmulete ceea ce simti . Daca acum exista o stare ciudata, care te cuprinde cum o fi fost oare sa il intalnesti pe parinte cand traia printre noi? Nu pot sa nu laud pe cei care au facut piesele de teatru radiofonic despre Parinte. Te lasa fara cuvinte si te rascolesc. Eu am prins branduse de toamna( am povestit pe undeva despre asta) si imi amintesc ca si parintele Arsenie a spus sa povestim despre el si sa aducem pe altii la "El". In privinta asta internetul ne ajuta. Nu ezita sa il rogi sa te ajute si cum a spus celor ce l-au cunoscut "insista ca primeste multe telefoane" si cu siguranta te va "auzi" .
:)

tfmsup@gmail.com
01-03-2011 09:29 AM
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Exclamation Arsenie Boca - minuni, marturii, sfaturi Dodo 395 179,080 07-26-2014 05:55 PM
Last Post: Dodo
  Arsenie Papacioc Dodo 22 3,380 07-31-2011 04:07 PM
Exclamation Arsenie Boca Dodo 138 34,773 02-23-2011 08:09 PM
  Manastirea Caraiman - parintele Gherontie Puiu Dodo 9 6,437 12-07-2010 12:17 AM
  Pelerinaje externe - Israel, Egipt, Grecia, etc Dodo 3 1,356 09-15-2010 10:14 AM
  Pelerinaje in Romania Dodo 2 2,112 09-15-2010 10:10 AM
  Canonizarea parintelui Arsenie Boca Dodo 2 4,781 08-15-2010 06:39 PM
  Parintele Elefterie, vindecatorul de la Manastirea Dervent Dodo 11 5,347 07-26-2010 10:07 PM
  Manastirea Bucium din Tara Fagarasului Dodo 3 2,066 12-03-2009 09:21 PM

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)