Post Reply 
Apa minerala Valcele - medicinala
Author Message
Dodo Offline
Administrator

Apa minerala Valcele - medicinala
In drumurile mele am cumparat si 2 sticle de apa minerala medicinala. La inceput m-a uimit gustul dar cu timpul m-am obisnuit. Gust sa fie? De fapt nu are gust, dar miroase a dentist.
Candva se gasea apa minerala medicinala la alimentara(Ceausescu nu era democrat ca astia!) dar acum de unde o pot procura? Hm? Are cineva idee?

INDICAȚII TERAPEUTICE:

•Dispepsii gastrice,

•atonii gastrice,

•constipatii cronice,

•unele dispepsii intestinale cu fermentații,

•colită mucomembranoasă,

•sechele după hepatite acute,

•hepatite cronice,

•litiază biliară,

•cură de diureză,

•manifestări artritice în general,

•anemii,
•diabet.

Attached File(s) Thumbnail(s)

tfmsup@gmail.com
09-01-2010 11:31 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

RE: Apa minerala Valcele - medicinala
În conformitate cu studiul de mai sus o apă ideală trebuie să contină minim 60 mg /l magneziu, un raport Ca/Mg de maxim 2/1
(APA DE VÂLCELE ARE UN RAPORT DE 1,19) și un conținut de maxim 20 mg/l sodiu (338 mg VÂLCELE)

Prin conținutul deosebit de mare in magneziu apă minerală medicinală de VÂLCELE este o excelentă apă antistres cunoscut fiind faptul ca magneziul din apă este asimilabil cu 50 % mai mult decit cel din alimente si medicamente.

Acest conținut în magneziu o mai recomandă deasemenea celor care țin cură de slăbire deoarece majoritatea alimentelor bogate in magneziu au foarte multe calorii iar un consum de 1 litru de apă de VÂLCELE pe zi aduce organismului necesarul de magneziu pentru 24 de ore.

Unde se gaseste aceasta apa in Bucuresti? Eu am cumparat din Billa... Hateg.:61 Pe sticla scrie ca este izvor Elisabeta.

Attached File(s) Thumbnail(s)

tfmsup@gmail.com
(This post was last modified: 09-01-2010 11:59 AM by Dodo.)
09-01-2010 11:32 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Dodo Offline
Administrator

CEA MAI VALOROASA APA CU MAGNEZIU DIN TARA SI A PATRA DIN LUME

Apa de Vilcele este a patra apa minerala de pe glob in ceea ce priveste continutul de magneziu, in conditiile in care milioane de oameni din intreaga lume sufera de pe urma lipsei de magneziu. Acest mineral este implicat in majoritatea proceselor si reactiilor biochimice din organism,iar deficienta sa are consecinte cat se poate de nefaste. Din cauza absentei acestui mineral esential, activitatea sistemului cardiovascular si nervos este dereglata,metabolismul calciului este dereglat si el,apar cu usurinta boli cum ar fi oscilatii de tensiunii arteriale, migrene, depresii, astm, accident vascular. Aceasta a determinat in ultimele decenii o revenire in forta a folosirii apelor minerale ,care au ajuns sa fie vandute in Occident direct in farmacii,impreuna cu suplimente de vitamine si minerale.

Apa de Vilcele este insa o apa pura fara adaosuri si imbunatatiri. Continutul de magneziu este natural fiind usor de asimilat.
Tot articolul

tfmsup@gmail.com
09-06-2010 10:26 PM
Dodo Offline
Administrator

cineva spune ca exista la Kaufland. are cineva alte variante?

tfmsup@gmail.com
09-06-2010 10:27 PM
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Terapia cu apa Miki 0 385 03-31-2011 06:49 PM
Last Post: Miki

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)