Tfm Portal - Forum - Friends for Friends

Full Version: Cum sa ne pazim de un tsunami
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
In dimineata zilei de 26 decembrie, la 6:58 ora locala, cu vreo doua ceasuri inaintea evenimentului relatat mai sus, un cutremur zguduise Oceanul Indian, langa coasta Indoneziei, la 250 km sud-est de Banda Aceh. Primele estimari indicara o forta imensa: 9 pe scara moment-magnitudine (care a inlocuit scara Richter, inca din anii 80). (Un cutremur de magnitudine 9 pe aceasta scara e de 1.000 de ori mai puternic decat unul de magnitudine 7.) Seismul a avut loc la jonctiunea dintre placile tectonice ale Indiei si Burmei, ridicand fundul oceanului cu peste 10 metri. Tsunami-ul care s-a produs a atins tarmuri din Indonezia, Sri Lanka, India, Thailanda, Somalia, Mauritius, Myanmar, Maldive, Malaezia, Tanzania, Seychelles, Kenya si Bangladesh. Nici un tsunami consemnat in istorie n-a avut atatea victime.
Tsunami-urile ne avertizeaza de sosirea lor. Urmatoarele semne pot fi percepute:
- are loc un cutremur
- marea se retrage la distanta
- apa face bule
- apa inteapa pielea
- marea miroase a ou clocit sau a petrol
- fulgere rosii apar pe mare la orizont
- un tunet e urmat de un suierat sau de zgomote ca de elicopter
Fiecare fenomen depinde de circumstante, si explicatia difera de la caz la caz.
Formula As

Urmarind imaginile din 2004 m-am gandit deseori ca nici eu nu stiam cum te poti feri din calea unui val ucigas. Neobisnuiti cu astfel de fenomene, putini ar fi stiut de ce se retrage marea, de ce unii fug, etc.
Imi amintesc despre povestea unei fetite care invatase cate ceva despre tsunami si vazand "semnele" naturii si-a alertat parintii. Datorita ei cativa oameni au avut timp sa se puna la adapost.
Salutare si bine v-am gasit.
Sunt curios ce legatura ar putea fi intre un fulger rosu si un tsunami.
Va multumesc.
Din fericire nu stiu cum arata un tsunami "live" asa ca nu imi pot da cu parerea. Sambata insa am vazut o ciudatenie la noi - fulgera departe si dupa cum toti stim a fost o "rapaiala" de tunete. Spre nord fulgerele erau alb neon iar spre vest erau rosiatice. M-am gandit ca este o iluzie din cauza atmosferei foarte incarcate. Probabil ca fulgerele de la nord erau mai aproape si mai sus iar cele de la vest mai jos si mai departe.
La noi in tara au fost observate tsunami? Ma indoiesc.
A fost unul pe Litoral dupa un seism mare.

Un fenomen aproape imposibil a reintrat in atentia oamenilor de stiinta dupa 107 ani. In 1901 s-a produs in Marea Neagra ultimul val nimicitor. Nu exista prea multe indicii despre ce s-a petrecut atunci, insa, cel putin teoretic, o astfel de nenorocire poate lovi coastele Marii Negre.

Fenomenul tsunami s-a manifestat ultima data in anul 1901. La 31 martie, la est de capul Shabla-Kaliacra (nord-estul Bulgariei), aproximativ 30 kilometri in largul marii, s-a produs un cutremur cu magnitudinea de 7,2 grade pe scara Richter la o adancime de 15 kilometri sub fundul marii, in urma caruia s-a format un val seismic de cinci metri inaltime cu efecte locale resimtite in zona litoralului romanesc si bulgaresc.

Sursa
5 metri nu sunt de speriat. Deci, nu prea sunt sanse sa ne primejduiasca asa ceva. Cel putin la noi in tara. Nu?
5 m in plin sezon? Iti imaginez un scenariu? Copii pe plaja, oameni care iau pranzul la terasa, lacul Mamaia in partea opusa, etc...si vine valul de 5 m? Cine fuge si nu urca ...e condamnat.
Reference URL's