Tfm Portal - Forum - Friends for Friends

Full Version: Romania de ieri - Romania de azi
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pages: 1 2 3
Am prins astazi un scurt interviu cu regele Mihai. Printre altele remarca cu tristete schimbarea Romaniei in ultimii 20 de ani.
Candva umblam prin tara in vacante , ma uitam in reviste, la tv, primeam vederi, ascultam povesti reale despre tara mea, a ta, a noastra - Romania.
Imi povestea o doamna ca a mers la Paris si dupa indelungi cautari i-a cumparat sotului niste sosete de calitate. Ajunsa acasa a avut o mare surpriza - erau romanesti.

Ceausescu in "prostia si tradarea" lui a creat alaturi de noi(parinti, frati, bunici, etc) tot ce ne trebuia.
Aveam fabrici si uzine de tot felul, aveam hidrocentrale si termocentrale, aveam mineri care lucrau din greu, aveam industria textile dezvoltata cu haine de calitate, croieli de tot felul, aveam fabrici de incaltaminte, aveam industrie cinematografica pe toate sectiunile, aveam fabrici de covoare, aveam tot felul de uzine care procesau ulei, zahar, carne, etc, fabrici de cosmetice, dulciuri, cream mobila, faceam chiar si radio si tv, etc. Aveam scoli de renume, aveam compozitori, aveam poeti, aveam fabrica de masini de teren, autoturisme, tractoare, trenuri, tramvaie, aveam constructori, arhitecti, sportivi, aveam ferme de animale, aveam abatoare, aveam sistem de irigatii, aveam petrol, rafinarii, etc.

Astazi ce mai avem?
Padurile sunt secerate, muntii sunt retrocedati, industria este a oricui a dat spaga mai mare, ne imbracam cu haine facute de chinezi, mancam toate gunoaiele altora, legumele lor fara gust, mine nu mai avem, fabricile sunt pe butuci, masinile sunt straine, etc.. mai avem ceva de fapt?
Ne-au vandut... si inca mai vor sa vanda.. pana unde si pana cand?

Sunt multi care "scuipa" cu ironie peste trecut dar uita ca romanii astia tampiti si inapoiati creau diverse prin munca lor, cu aparatura veche si neperformanta, isi puneau mintea la contributie, puneau umarul benevol la constructia tarii. Acum 20 de ani nu mai aveam datorii iar astazi desi o ducem cum o ducem... suntem datori vanduti. Dam vina pe x si y.. dar noi facem ceva?
E simplu sa iti pui palma in fund si sa pleci.. e mai greu sa construtiesti, sa te unesti cu cei care nu iti plac.. pentru un scop x.

I-am uitat pe Coanda, Eminescu, Calotescu, Veroiu, etc si admiram gunoaiele tuturor. Noi nu am avut colonii, noi nu am ucis in numele credintei sau pentru comorile incase, mayase, etc.. si ne-au calcat toti in picioare. Ei ne-au furat cat au putut si tot noi suntem parlitii si neispravitii.
Toata ziua vad la tv gunoiul din strada x, gropile din zona y, case amarate, etc.. dar de ce ne uitam numai la poleiala Hollywoodului si nu punem in fata si Bronx sau alte zone?
Asta vrem? Sa ii copiem? Civilizatia americana se vede in filmarile scapate din Irak, Guantanamo, in copii secerati in scoli de psihopati, in droguri, in "arta arhitecturala" a zgarie-norilor, in criminalii in serie despre care fac zeci de filme documentare, etc.
Civilizatia si bunul simt al americanilor si nu numai a ucis indienii americani, a facut praf Irakul, etc. Regina Angliei si restul familiei poarta pe umeri crimele comise in ani de zile.. si ca ea sunt multi altii.
De ce tot timpul dam cu bata in Romania? De ce nu suntem mandri de tara noastra asa cum este? De ce mereu plecam capul?
la tv vorbesc despre Mall si imi vine o intrebare in minte.... de ce supermarket si nu alimentara?

de ce trebuie sa preluam un nume american si nu ne pastram ce avem?

in toate cartierele "idiotul" de Ceausescu (ma rog, nu el.. cei din subordinea lui) construisera ceva ce se numea.. complex alimentar.

incerc sa imi amintesc cat mai corect ce era acest complex... si va las sa faceti o paralela.
deci...
era o camera mare unde era un raion de branza, lapte, etc; langa era raionul de carne si produse din carne(carne la pachet, macelarie, salamuri, etc), raion de produse diverse - unt, margarina, iaurt, smantana, conserve de peste, etc. in continuare era raion de paine si lapte proaspat, apoi era un raion de jucarii si papetarie(caiete, creioane, rigle, etc ); dupa care era raionul de cafea si duciuri(rahat, marmelada, cafea, ness, rahat, ciocolata, etc).
pentru toate aceste raioane era o casierie( am uitat exact cum se numea) unde se incasa bonul scris de mana. ba nu.. la raionul de cafea puteai plati si la paine.
aceasta camera mare( incapere, cum vreti sa o numiti) avea centrul gol in asa fel incat oamenii sa poata circula in voie.
despartita prin case de marcat era incaperea numarul 2 unde erau 3 randuri de rafturi lungi cam de 7m-10. era zona de autoserivire unde gaseai bauturi, compoturi, conserve de legume, zahar, apa minerala( si pentru cei bolnavi), faina, paste fainoase, sapun de bucatarie, biscuti, etc... si ca sa nu fie probleme sus langa tavan era oglinda pusa un pic oblic ca sa vada vanzatorii daca e vreun hot in zona.

langa alimentara era un aprozar- nu erau spalate si ferchezuite produsele dar puteai cumpara fructe, legume, muraturi la butoi, bors, etc. imediat dupa era sifonaria unde puteai incarca sifoane sau luai baterii sau cum se numeau? !?

mai mergeai 2 -3 m si intrai in cofetarie unde gaseai cafea, prajituri, dulciuri de tot felul, etc si erau mese unde puteai bea o citronada proaspata sau un suc imbuteliat, etc.
iar mergeai vreo 3 m si dadeai de mercerie-parfumerie... unde erau deodorante, parfumuri, pasta de dinti, sapun, nasturi, ace, ata, si uniforme, ciorapi, sosete, etc.

dupa aceea era o tutungerie unde se gaseau si timbre, plicuri, mici obiecte de lemn, ziare, etc si dupa aceea un restaurant.

nu erau asa ferchezuite ca astazi.. dar erau alte vremuri... asa ca... de ce supermarket si nu complex alimentar?????
Nu ma pricep sa postez ROMANIA 1938, format pdf. aici, asa ca am gazduit-o in alta parte si va pun link:
ROMANIA 1938 pdf
„Băiatul acesta care a ucis un om în bătaie doar pentru că traversa strada prea încet este doar exponentul capitalismului sălbatic în care trăim şi în care etalarea puterii financiare, a influenţei şi a virilităţii nu este sancţionată cum se cuvine nici de societate, nici de autorităţi. (...) Oricum, am devenit o naţiune violentă, de multe ori ne manifestăm agresivitatea chiar şi fără motiv, iar societatea are o problemă, nu mai reacţionează”.
Evz

Unde sa invete tinerii de astazi? Ascultand obraznicia comentatorilor tv care iti taie fraza cand vor si cum vor ca sa le iasa subiectul asa cum vor? De la cine sa invete? De la cei care injura, tipa, "se dau in stamba" la tv? Daca politicianului x sau y ii este permis sa ridice tonul si sa improaste unadeversar politic de ce Gigel nu are voie? Este democratie!
Cum sa ia cineva atitudine cand oricine scoate un pistol de la bracinari sau un cutit? Acela care vrea sa apere pe cineva se gandeste ca are acasa o familie care are nevoie de sustinere si nu vrea sa zaca prin spitale .. asta in cel mai bun caz.
Legile sunt facute pentru unii si cand vezi ca baba x la 80 de ani asteapta gratierea lui Basescu... mos Y la fel.. pentru 2 palme de pamant.. iar soferii criminali se plimba aroganti in trafic...te intrebi.. tu om obisnuit.. ce drepturi ai? Legea te apara si pe tine?
Astazi toata lumea stie de toate... si culmea este ca sunt convisi ca detin Adevarul si puterea. Uita ca in fata mortii toti suntem egali, ca un cosciug de 100milioane tot in pamant se duce ca si unul de 2 milioane... ca toti respiram aer, ca in fata bolilor nu exista imunitate perfecta, etc.
O masina ultimul tip sau un cont cu n cifre nu te face mai OM!
Lipsa culturii ne-a schimbat, unii stau tacuti in coltul lor ...iar altii ...care au impresia ca sunt geniali ....isi urla puterea ca niste Tarzani.
Astazi este o mandrie sa nu citesti o carte, sa te uiti la filme din care nu pricepi nimic dar savurezi pumnii si crimele facute pe banda, sa scuipi pe jos si sa lasi mizerie dupa ce iesi la iarba verde....
Sunt destui prosti care sa stranga dupa tine...
Nu mai avem exemple pozitive, nu mai vrem sa invatam din experienta generatiei trecute, suntem liberi sa ne manifestam cum vrem...
Democratia este pentru oameni cu frica de Dumnezeu si autocontrol! asta este parerea mea....
Inainte de '89 nonvaloarea era tinuta in frau prin legi si frica. Citeam cu ani in urma o carte (daca nu gresesc a fost si film) - subiectul era despre un tip care a reusit sa isi umple conturile. Dintr-un individ sarac a ajuns " sa invarta banii cu lopata". Aici e aici.. era peste toate un tip inteligent care si-a platit oameni care sa il educe, sa il invete cum sa se imbrace, l-au dus la teatru, muzee, i-au explicat regulile unei lumi la care el nu a avut acces decat prin bogatie.
Asta se numeste un om destept, un om care vrea sa se schimbe, sa evolueze.
Astzi cine are bani cumpara haine de firma chiar daca arata ca un clovn in ele, bea pana cade jos, isi cumpara masini de fitze.. dar nu investeste in el.. deloc.
Din istoria Castelului Peles!
Din istoria castelului Peles pps
Orient-Expres!
Expresul de Orient pps
Citate din Nicolae Iorga!
Nicolae Iorga pps
Romania vazuta prin ochii englezilor in 1964 - oameni optimisti, orase curate, aerisite, peisaje fara gunoaie, nisip fara jeep-uri , etc.
Nu stiu eu acea Romanie dar am mai prins ceva din ramasitele ei. Ce s-a intamplat cu noi romanii? De ce distrugem tot ce era frumos si ne sinucidem zilnic?

http://www.youtube.com/watch?v=UqVZO5V9b...r_embedded
Aproape doua treimi dintre romani cred ca oamenii traiau mai bine inainte de 1989 si 41% spun ca, daca Nicolae Ceausescu ar putea candida la presedintie in acest moment, l-ar vota, potrivit unui sondaj realizat de institutul IRES, condus de PSD-istul si sociologul Vasile Dancu.
Hotnews

In 20 de ani au incercat toti "sfintii politicii" sa il desfinteze pe Ceausescu. Am trait vremuri grele inainte de '89 dar cu siguranta hotia de dupa "Revolutie" i-a saturat pe toti de asa zisa democratie.
Cu siguranta Nicolae Ceausescu era mai patriot decat toti nesimtitii astia...
Pages: 1 2 3
Reference URL's