10.000 de oameni au trait in direct ziua in care OZN-urile au oprit un meci de fotbal

Pe 27 octombrie 1954, 10.000 de oameni venisera pe Artemio Franchi, unde Fiorentina urma sa-i intalneasca intr-un meci amical pe vecinii de la Pistoiese. Putin dupa pauza, cu Fiorentina conducand la scor, 6-2, un zgomot puternic s-a auzit.

Deasupra lui Artemio Franchi, aliniate ca o escadrila si cu 10.000 de martori in tribune, printre care si redactorul sef al ziarului regional La Nazione, nu mai putin de 20 de OZN-uri au fost numarate, OZN-uri care si-au facut aparitia in 3 valuri, performand acrobatii si deplasandu-se in viteza mare dinspre NV catre SE.

Ozn filmat la un meci in 1979, in SUA

Cele 3 valuri au avut si forme diferite: primul cu OZN-uri care aveau aripi “ca de vultur”, al doilea cu OZN-uri in forma de picatura, iar al treilea cu OZN-uri cu forma “clasica”, de disc. Spectatorii s-au panicat iar fotbalistii au ramas si ei impietriti pe teren, astfel ca arbitrul n-a avut de ales si a intrerupt meciul. Totul a durat 10 minute. sport