Romania s-a calificat la barajul pentru Cupa Mondiala

Echipa nationala a Romaniei s-a calificat la barajul pentru Cupa Mondiala din 2014, dupa ce a castigat meciul cu Estonia de pe teren propriu cu scorul de 2-0. Ajutati si de victoria Olandei din Turcia, scor 2-0, tricolorii vor disputa doua meciuri decisive pentru accederea la turneul final organizat de Brazilia.

Jucatorii lui Victor Piturca au primit o veste buna inca din startul partidei cu Estonia. La doar 8 minute de la primul fluier de pe National Arena, stadionul a izbucnit in urale: Olanda deschidea scorul in Turcia prin Robben, iar barajul era tot mai aproape.

Acest lucru nu i-a ajutat pe tricolori sa se descatuseze, ba dimpotriva. Primele ocazii ale meciului le-au apartinut estonilor, care au tras primul semnal de avertizare in minutul 18, cand sutul lui Vassiljev s-a dus putin pe langa poarta. ziare